Program

Programmet

HyttDreva är en väldigt liten festival.

 

Våra två huvudscener finns på någon minuts gångavstånd.

 

Anrikningen (utomhus med scen och sittplatser under tälttak)

Trotylen (inomhus i Bergslagens Största Bokloppis)

 

Sleipner/Öppna scenen och Festivalkansliet, pub, toa och café/restaurang finns där emellan.

 

Galleriet nås via en 175 m lång skogsstig.

 

Vissa workshops kan hållas utanför detta område.

Om alla-alla vill gå på samma konsert så kan det bli trångt. Gå dit i god tid för att få bra plats.

 

Dag/Tid

Aktivitet

Typ

Plats

TORSDAG

 

 

 

18.00-20.00

Brazilian music

workshop

Trotylen

 

 

 

 

FREDAG

 

 

 

11.00-

Performancepainting

workshop

Trotylenscenen

11.00-

Att fånga ett ögonblick

workshop

Trotylbalkongen

12.00-15.30

Mantrasång

workshop

Anrikningen

18.00-19.00

Invigning

konsert

Anrikningen

19.00-19.30

Kateking NEMIS

konsert

Anrikningen

19.00-19.30

Öppen scen

gör din grej

Sleipner

19.30-20.30

Puuluup

konsert

Trotylen

20.00-21.00

Gongbad i Folkton

konsert

Kyrkan

20.30-21.00

Öppen scen

gör din grej

Sleipner

21.00-22.00

Franska trion

konsert

Anrikningen

21.00-22.00

Dyess NEMIS

konsert

Sleipner

22.00-23.00

Talk with the harp

workshop

Galleriet

22.30-23.30

Lamine Cisshoko

konsert

Trotylen

00.00-02.00

Öppen scen

gör din grej

Sleipner

00.00-01.30

Sallyswag

konsert

Anrikningen

 

 

 

 

LÖRDAG

 

 

 

10.00-13.00

Kreativt skrivande

workshop

Galleriet

10.00-13.45

Öppen scen

gör din grej

Sleipner

11.00-13.00

Brazilian music

workshop

Anrikningen

11.00-13.00

Måla på samma papper

workshop

Maskinhuset

13.30-14.30

Finsk runosång

workshop

Anrikningen

14.00-15.00

Rönnåsen NEMIS

konsert

Trotylen

14.30-16.00

Fisken i Forsen

workshop

Festivalområdet

14.30-16.00

Slackline

workshop

Festivalområdet

15.00-18.00

Spelmansstämma med allspel och buskspel

 

Festivalområdet

15.00-19.30

Öppen scen

gör din grej

Sleipner

18.00-19.30

New tide orquesta

konsert

Anrikningen

19.30-20.30

Comboio

konsert

Trotylen

20.30-22.00

Öppen scen

gör din grej

Sleipner

21.00-22.30

Huun Huur Tu

konsert

Anrikningen

22.30-23.30

Anna Fält

konsert

Trotylen

23.30-00.30

Mama Chajes

konsert

Anrikningen

00.30-01.30

Afrobeatos dance explosion NEMIS

konsert

Trotylen

 

 

 

 

SÖNDAG

 

 

 

13.00-14.00

Brazilian music

konsert

Anrikningen

14.00-15.00

Jessica Schiefauer kreativt skrivande

litteratur

Trotylen

15.00-16.00

Tubbs and the majestic sound system NEMIS

konsert

Trotylen

16.00-17.30

Södra Bergens Balalaikor

konsert

Anrikningen

 

Nedan finns programmet i någon typ av kronologisk ordning.

Med reservation för ändringar.

Uppdaterad 2018-07-13